Давня бабусина машина "Зінгер" вміла робити лише пряму строчку. Пізніше з'явилися машини, в яких голка могла переміщатися вправо-вліво, і змінилася конструкція човника. Такі машини були здатні зобразити зигзаг і більш складні строчки. Кількість строчок в найскладніших і сучасних машинах обмежена лише фантазією розробника.
За принципом побудови строчки, сучасні швейні машини можна розділити на механічні і машини з комп'ютерним управлінням, і це перше, з чим треба визначитися перед покупкою.
В механічних швейних машинах за переміщення голки і рух транспортера тканини відповідають шестерінки спеціальної форми і всякі важелі, колеса та інша механіка. Машини з механічним управлінням, в силу технологічних особливостей, не можуть виконувати строчки складної форми і мають обмежену кількість строчок.
В машинах з комп'ютерним управлінням, переміщенням голки щодо тканини управляє мікропроцесор. Такий принцип управління знімає обмеження на складність строчок і на їх кількість. Все визначається об'ємом пам'яті і програмою, яку виробник заклав в ту чи іншу модель.
Тільки машини з комп'ютерним управлінням можуть виконувати петлі "з вічком" і красиві декоративні строчки.
Однак, яким би не був принцип побудови строчки, ширина її обмежена конструкцією човника і межами переміщення голки. У кращих машинах ширина строчки досягає 9 мм.
Для отримання більш широких строчок необхідний механізм переміщення тканини не тільки вперед-назад, але і вправо-вліво. При наявності такого механізму тканина може переміщатися в декількох напрямках, і, незважаючи на відсутність вишивального блоку, ці машини можна назвати швейними машинами з вишивальними можливостями. Оцінити ці можливості можна при вишивці, наприклад, бордюрів з декоративних строчок. Можна вишити квітку, зробити кілька стібків навскоси, вишити якусь зірочку, зробити кілька стібків в іншому напрямку і так далі. Таким чином, можна отримати самі хитромудрі візерунки довільного розміру (іноді в рекламних проспектах такі візерунки називають "максі-візерунками").
Для швейних машин можливість переміщення тканини з боку в бік – екзотика. Поки тільки компанії Brother і Husqvarna використовують цю технологію в деяких дорогих моделях. Для прикладу можна згадати машину Brother Innovis 600.
Кількість строчок сучасної машини варіюється від одиниць в простих механічних, до декількох сотень в складних комп'ютеризованих машинах. Строчки швейної машини прийнято розділяти на робочі і декоративні.
До робочих строчок відносять, крім традиційної прямої строчки і зигзага, також оверлочні строчки, строчки для еластичних тканин, потаємні строчки, строчки для простьобування і т.п.. У таблиці наведено зразки корисних, на наш погляд, робочих строчок:
Практично всі електромеханічні машини можуть виконати прорізну білизняну петлю. Деякі машини роблять таку петлю в напівавтоматичному режимі в чотири прийоми без повороту тканини – виметування лівого боку петлі, дальньої закріпки, виметування правої сторони, і, нарешті, ближньої закріпки. Багато машин цього класу дозволяють виконати петлю автоматично відповідно до розміру ґудзика. Інші види петель для електромеханічних машин недоступні.
Машини з комп'ютерним управлінням роблять петлі в автоматичному режимі, відповідно до розміру ґудзика – для цього ґудзик вставляється в спеціальний вимірювальний пристрій. Комп'ютеризовані машини здатні виконати до 10 і більше видів петель. Крім традиційної білизняної це можуть бути костюмні петлі, петлі з вічком, петлі для трикотажу, петлі з закругленими краями та інші. Крім того, можна один раз зробити петлю і занести її параметри в пам'ять – далі машина зробить будь-яку кількість абсолютно однакових петель.
Навіть звичайну білизняну петлю багато комп'ютеризованих машин виконують не так як електромеханічні. Спочатку прокладається пряма строчка по лівій стороні (строчка імітує шнур – як в найкращих петлях, виконаних на професійному обладнанні), потім зигзагом виметується ця сторона, потім виметується закріпка, після чого знову пряма строчка по іншій стороні, інша закріпка, зигзагом виметується права сторона і на завершення – кілька точкових закріплювальних стібків. Разом – 7 прийомів.
Всі машини з комп'ютерним управлінням можуть виконувати різноманітні декоративні строчки. Це різні орнаменти, фестонні підрубки, строчки виконані гладдівим застелем, елементи найпростішої вишивки – строчки хрестиком, мережки, ажурні строчки і так далі.
Зазвичай будь-яку строчку можна модифікувати, змінюючи довжину і ширину стібка. Складні комп'ютерні машини мають функцію дзеркального відображення строчки по горизонталі і вертикалі. У деяких комп'ютеризованих машин є пам'ять, в яку можна занести певні комбінації букв (наприклад імена членів сім'ї) або послідовності декоративних елементів, щоб вишити їх в бажаному порядку.
Останні новини
Вгору